انواع قطارهای مسافربری در ایران را بیش تر بشناسید

از آن جایی که انواع قطار مسافربری در ایران در تمامی مسیرها یکسان نیستند، در این مقاله قصد داریم انواع قطار مسافربری موجود در ایران را برای شما معرفی کنیم. بدین وسیله می توانید علاوه بر آشنا شدن با گزینه های مسافرت با قطار، در هنگام خرید و انتخاب بلیط قطار متناسب با نیازهای خودتان را پیدا کنید.

مسافرت با قطار یک تجربه ی لذت بخش است. سفر با قطار می تواند تا سال های طولانی در ذهن شما باقی بماند. حال و هوای سفر در یک کوپه در کنار خانواده و دوستان و دیدن مناظر زیبا و طبیعت مسیر سفر هم از نکات مثبت سفر با قطارند که در مقاله ی دلایل سفر با قطار به آن اشاره کردیم.

قطارهای کوپه ای 6 تخته پارسی

یکی از ارزان ترین قطارهای موجود در ایران قطارهای کوپه ای 3 ستاره شش تخته پارسی از شرکت های مهتاب سیر جم و رجا است. این قطارها در مسیرهای مختلف ریلی کشور در حال فعالیت اند و برای مسافرانی مناسبند که قیمت بلیط قطار برایشان در اولویت قرار دارد. قطار کوپه ای پارسی دارای کوپه های شش تخته اند. همچنین صندلی های آن قابلیت تبدیل به صندلی یا تخت را دارند. امکانات تهویه هوا و در اکثر اوقات پریز برق در هر کوپه و در انتهای هر واگن قطار هم سرویس بهداشتی وجود دارد.

قطار فدک

قطار 5 ستاره فدک یکی از لوکس ترین قطارهای ایرانی است که به صورت کوپه ای و چهارتخته در نظر گرفته شده است. این قطار دارای امکاناتی مثل صفحه نمایشگر، پذیرایی و مهماندار است.  تمامی هزینه های خدمات در زمان صدور بلیط محاسبه و دریافت می شود و دیگر لازم نیست هزینه اضافی برای استفاده از خدمات قطار بپردازید.

قطار 5 ستاره نور

قطار 5 ستاره نور متعلق به شرکت حمل و نقل نورالرضا و یکی از قطارهای لوکس ایران است. این قطار به صورت کوپه ای چهارنفره طراحی شده است. این قطار سه درجه ویژه، بیزینس و اکونومی دارد هرکدام از نظر نوع خدمات و قیمت بلیط قطار کمی با هم تفاوت دارند. این قطار به صورت روزانه در مسیر تهران مشهد در حال حمل و نقل مسافر است. قطار نورالرضا به تازگی به سیستم ناوگان حمل و نقل ریلی ایران اضافه شده و دارای امکانات به روزی است.

قطار 5 ستاره زندگی

یکی دیگر از قطارهای لوکس موجود در ایران قطار زندگی است که در مسیر تهران مشهد هم در حال حمل مسافر است. مدت زمان رفت قطار زندگی حدود ده ساعت طول می کشد. از ویژگی های خوب آن عصرانه و شام ویژه است. همچنین امکان خرید غذا از رستوران قطار هم وجود دارد. شما می توانید غذاهایی مثل چلوکباب، جوجه چینی یا زرشک پلو با مرغ را سفارش دهید. هم چنین امکان استفاده از امکانات کوپه های مثل سیستم تصویری، سیستم صوتی، سیستم تهویه، بسته پذیرایی، هدفون، ارتباط داخلی در قطار، چراغ مطالعه و روزنامه وجود دارد.

امکانات عمومی قطار هم شامل کتابخانه، ویلچر، اینترنت WIFI و سرویس فرنگی و ایرانی است.

برای رزرو و خرید آسان بلیط قطار با پرستو پرواز آسمان تماس بگیرید و خاطراتی خوش برای خودتان و عزیزان تان رقم بزنید. 

قطارهای سالنی یا اتوبوسی

قطارهای اتوبوسی یکی دیگر از انواع پرطرفدار قطار در ایران است. این قطارها بدون کوپه های جداگانه بوده و همه ی صندلی ها در کنار یکدیگر و در ردیف های منظم طراحی شده اند. صندلی ها اکثرا شبیه به صندلی های هواپیما بوده و راحت هستند.  این قطارهای اتوبوسی از نظر قیمت و سرعت انتخاب خوبی برای بسیاری از مسافران محسوب می شوند. از رایج ترین قطارهای اتوبوسی، قطار اتوبوسی 4 ستاره صبا، 3 ستاره اتوبوسی ماهان است. قطارهای اتوبوسی در مسیرهای تهران رشت و تهران مشهد هم فعالیت دارند.

خلاصه مطالب

سفر با قطار علاوه بر قیمت مناسب، آرامش و مزایای گوناگونی دارد و می تواند تجربه ی یک سفر خاطره انگیز را برای شما رقم بزند. در این مقاله با  انواع قطار مسافربری رایج در ایران آشنا شدیم که هرکدام از نظر قیمت، امکانات، چینش صندلی، نوع کوپه و پذیرایی با هم تفاوت دارند. شما می توانید با آشنایی با قطارها، در زمان خرید بلیط انتخابی متناسب با نیازهایتان داشته باشید.

لینکدین پرستو پرواز را دنبال کنید تا از جدیدترین مطالب مربوط به گردشگری با خبر شوید.